Italija posle drame i penala osvojila Evropsko prvenstvo!

Fudbaleri Italije osvojili su titulu šampiona Evrope pobedom protiv Engleske posle boljeg izvođenja jedaneasteraca. U dramatičnoj utakmici na Vembliju posle 120 minuta rezultat na semaforu bio je 1:1, a nakon penala Azuri su rezultatom 3:2 savladali Gordi Albione.

Tragičari Engleske su Markus Rašford, Džejdon Sančo i Bukajo Saka koji su promašili penale, dok je na drugoj strani Điđio Donaruma sa ključnim intervencijama heroj Auzura. Novi golman Pari Sen Žermena proglašen je i za najboljeg igrača turnira.

Engleska ni posle 55 godina nije uspela da dođe do trofeja, te post koji traje od 1966, kada su osvojili Svetsko prvenstvo, nije prekinut. Italija zasluženo dolazi do pobede i titule šampiona Evrope, prve posle 1968. godine.

Izabranici Gereta Sautgejta otvorili su utakmicu kao iz snova. Posle kornera Lorenca Insinjea usledila je strašna kontra koju je krunisao levi bek Luk Šo.

Hari Kejn je poslao loptu na desni bok, tamo se nalazio Kiran Tripije koji je poslao sjajan pâs na drugu stativu. Tamo se nalazio Šo kom nije bilo teško da savlada Donarumu.

Bio je ovo šok za „azure“ i bilo im je potrebno više od pola sata da se oporave. Igralo se u jakom ritmu, Englezi su pritiskali na startu, ali nije bilo većih prilika.

Italijani su bili bez konkretnog napada veći deo prvog poluvremena, a prvu dobru šansu imali su tek u 35. minutu. U međuvremenu nije bilo prilika na obe strane, a tu monotoniju razbio je Federiko Kjeza.

Talentovani fudbaler lepo je prošao kroz sredinu terena, šutirao je slabijom levom i to je učinio dobro. Ipak, ne toliko dobro da bi postigao gol.

Italija je zaigrala mnogo bolje u završnici poluvremena, Engleska se povukla, ali dobro se branila i na pauzu se otišlo sa rezultatom 0:1.

„Gordi albioni“ bili su nešto bolji rival u prvom poluvremenu, a drugo je potpuno pripalo Italijanima. Roberto Manćini očigledno je rekao prave stvari igračima na poluvremenu jer su „azuri“ leteli.

Dominirali su, kako u posedu, tako i u šutevima ka golu i većinu drugog perioda igralo se ispred gola Džordana Pikforda.

Napadali su Italijani, i u 67. minutu uspeli su da izjednače. U velikoj gužvi u kaznenom prostoru Engleske najbolje se snašao Leonardo Bonući i udarcem sa dva metra pogodio je mrežu.

Italijani su nastavili sa žestokim napadima, Engleska je izgledala jako loše, ali nisu uspeli da po drugi put savladaju Pikforda i domaćin se ubrzo oslobodio pritiska.

U završnici poluvremena utakmica je bila i na kratko prekinuta jer je jedan navijač uleteo na stadion, ali ubrzo je nastavljena. Mreže su mirovale, te se ušlo u produžetak.

Engleska je u produžetku bila bolji rival, igralo se više ispred gola Italije, ali ekipa Gereta Sautgejta to nije znala kako da materijalizuje.

U 108. minutu Stouns je za milimetar promašio loptu, u 111. Sterling je imao šansu, pa je zatim u 114. Žoržinjo dobro prošao jer nije dobio direktan crveni karton.

Svašta se dešavalo, ali golova nije bilo i pristupilo se penalima.

U penal seriji Engleska je imala veliku šansu jer je Andrea Beloti na startu promašio. Bili su u prednosti Gordi Albioni, ali istu je neutralisao Markus Rašford katastrofalno izvedenim penalom.

Zatim je i Sančo promašio, te je Žoržinjo imao šansu da bude heroj. Ipak, vezni igrač Italije nije prevario Pikforda, golman ga je pročitao i ponovo je rezultat bio „nerešen“.

Pod znacima navoda jer je Bukajo Sako u istoj seriji trebalo da pogodi i onda bi rezultat bio 3:3 – i nastavilo bi se dalje sa penalima. Ipak, Donaruma je sjajnom intervencijom odbranio i time je doneo Italiji titulu šampiona Evrope.

Izvor: sputniknews.com